Nezdrav način života
Nepravilna prehrana s premalom količinom unesenih vlakana, integralnih žitarica i mahunarki, premali unos tekućine u tijelo, previše šećera u prehrani – sve to može povećati rizik za pojavu hemoroida.
Predugo sjedenje
Važno je i kretanje, stoga se bavite fizičkom aktivnošću najmanje 20 minuta na dan kako biste izbjegli hemoroidalnu bolest, radite vježbe za analni sfinkter, odnosno mišić zatvarač (više puta ga stisnite i opustite, što pomaže učvrstiti tkivo) i izbjegavajte dugotrajno sjedenje. I ono naime povećava mogućnost nastanka hemoroidalne bolesti jer se sjedenjem izvodi dugotrajan pritisak na anus.
Jedite hranu bogatu vlaknima (voće, povrće, suho voće, mahunarke, mekinje, integralne žitarice, laneno sjeme). Popijte barem 2–3 litre tekućine na dan (8 čaša).
Trudnoća i razdoblje nakon porođaja
Zbog dodatnoga pritiska u prepletu žila u anusu u trudnoći je povećana mogućnost nastanka hemoroida.
Trudnice i rodilje moraju se dakle osobito pobrinuti za zdravu prehranu, pravilnu količinu popijene vode i za dovoljno kretanja. Zbog povećanoga pritiska na anus hemoroidi su češći kod osoba s prevelikom tjelesnom masom.
50 % trudnica ima hemoroide ili probleme povezane s njima. Tegobe se mogu javiti i poslije trudnoće.
Naprezanje pri pražnjenju crijeva
Najčešći je uzrok nastanka hemoroida naprezanje pri stolici koje se javlja zbog zatvora. Hemoroidi često nastaju zbog zadržavanja stolice, odnosno predugog odgađanja velike potrebe, a i zbog proljeva i dugotrajnog sjedenja na zahodskoj školjci.
Hemoroidi kod starijih osoba
Rizik se povećava i sa starošću. Tkivo koje zadržava hemoroide na mjestu s godinama postaje tanje i slabije, što može biti uzrok hemoroidalne bolesti.
Vodite računa o redovitom i laganom pražnjenju crijeva. Ne odgađajte odlazak u zahod jer to može izazvati zatvor.